esmaspäev, 30. aprill 2007

Viltimisest

Viltimine on iidsetest aegadest pärinev lambavilla kasutamise moodus, mis viimasel ajal on vähehaaval uuesti populaarsust kogumas, kuid sedakorda harrastusena, ühena paljudest käsitöövaldkondadest. Viltides valmistatakse mütse ja susse, pajalappe ja mänguasju, ent ka suuremaid asju saab valmis viltida. Näiteks suuremõõtmelise seinapildi või hoopis kogu oma garderoobi. Pildil Mari Viigi vilditud kleidike.
Põhjamaades on viltimine väga populaarne koolide ja lasteaedade käsitöötundides. On ju tegemist arendava käelise tegevusega, mille käigus saab kasutada oma fantaasiat ja vormida villapeotäiest just selle, mis parasjagu meeldib. Seda enam, et tegu on lõbusa ettevõtmisega, sest viltimine käib sooja vee ja seebiga, ning mis veel väga oluline - tegija käte vahel on puhas looduslik materjal.
Eesti keeles on ilmunud mitmeid toredaid kirjutisi viltimisest, isegi eesti oma autorite raamatuke, niiet kel huvi saab kindlasti neist abi. Ka internetis on mõndagi põnevat üleval...

Mina tegin viltimisega esmakordselt tutvust 7 aastat tagasi ühel vahval viltimiskoolitusel ja südamelähedasemaks sai just käsitsi märgviltimine. Kuid ka kaasaegses pesumasinas vanutamisele vaatan läbi sõrmede, sest juba vanal ajal peeti ikka villaste esemete vanutamise/tugevdamise talge peredes, kus vastav riistapuu olemas oli (sellist toredat loksutatavat "pesumasinat" võib näiteks Soera talumuuseumis näha).

Järgmisel tunnil aga hoopis nõelvildime ja õpetama olen palunud Käina Päevakeskuse käsitööringi juhendaja. Selles ringis osalejate tegemisi võid piiluda siit. Link avaneb ühte tänase tunni teemaga e pajakindateoga haakuvasse postitusse

esmaspäev, 23. aprill 2007

Väike vilditud pallike...



...polegi nii mõtetu vidin kui esmapilgul pealt paistab... Kasutusviise on palju ja ka selle tegemine on puhas tervis- mõjutab ju villapalli vanutamine veeretades ja hõõrudes kõikvõimalike inimkeha organite projektsioone, mis tsoonidena peopesas. Mida kauem hõõrud seda parema vildi ja tugevama tervise saad!

Villapalli tegemine.
Täidetud villapall- peenike, õhukene ja pikk villaloori riba keritakse ümber sisu (selleks võib olla näiteks kinder-muna sisukarp, millesse omakorda võib panna midagi kõrisevat n. piprateri). Kerida tuleb nagu lõngakera- ikka risti-rästi. Mida ühtlasema palli kerid, seda parema tulemuse saad vanutades. Kera tuleb teha pisut suurem kui soovitav lõpptulemus sest vanutades vill tõmbab kokku. Ja siis kastetakse villakera vette ja patsutatakse seebivahuseks- sobib pes- või lasteseep. Seejärel muudkui hõõruda ja keerutada pallikest käte vahel. NB! Algul, märjaks tehes tundub et nüüd on küll pahasti- vill lotendab ja venib hoopis kuid see kaob kiiresti ja mida rohkem silida ja veeretada seda enam pingule “nahk” sisu ümber tõmbub. Vahetevahel võib loputada ja uut seepi panna taas. Villa puhul on nii et liiga vähe seepi on paha ja ka liiga palju seepi segab viltimist... niiet paras tunnetuse küsimus seegi. Ja kui küsida, millal see pall siis valmis on, peab vastama samuti- niikaua tuleb viltida kuni õige tunne tekib- sellest saab siis kohe aru, et nüüd läks vildiks kätte ära :)
Täitmata villapall- tehakse samamoodi kui täidetud palli kuid villaloorist riba hakatakse lihtsalt palliks kerima ja keritakse kihte peale kuni soovitud suurus käes. Kihid võib teha ka erivärvilised- siis saab pärast palli erinevate võtetega lahti lõigates seibe, nööpe või muid iluvidinaid.
Palli võib kasutada päras ka nõelvilditud esemetele lisades, eraldi kaunistustena, mänguasjadena ja ehetena. Head juurde leiutmist!
Ringi pildialbumis meie tänased palliveeretamised üleval ka!
Järgmisel korral jätkame vee, seebi ja villalooriga- vildime pilte ning alustame pajakinda või sussi meisterdamisega.

laupäev, 21. aprill 2007

Elus kingitus Hiiumaa peredele!

Kasutame võimalust kutsuda teid osalema toredas projektis.

Reedel 20. aprillil tutvustati Emmaste Käsitöömajas projekti "Cooperation of Farmers for Rabbit and Sheep Raising on Hiiumaa Island".

Projekti rahastavad Ameerika ja Iiri heategevusorganisatsioonid – Heifer Project International ja Bothar. Abiorganisatsioonide nimed iseloomustavad nende tegevust kõige otsesemalt - heifer tähendab tõlkes «esimest korda tiine mullikas» ja bothar «elus kingitus».

Projekt on toiminud maailmas juba aastakümneid. Olulisel kohal on perede ühine tegevus, majandusliku olukorra paranemine, koostöö, keskkonnaga seotud küsimused, maade hooldus, samuti loomade aretustegevus. Kingitavad loomad ostetakse eelistatavalt kohapealt, soovitud isendite puudumisel aga lähimatest naaberriikidest. Enamasti annetatakse abivajajatele tiineid loomi, lisaks saavad loomade vastuvõtjad ka vastava valdkonna koolitust. Kingituse vastuvõtjad on omakorda kohustatud saadud looma järglasi edasi annetama, mis peaks tõhustama perede vahelist ühistegevust ja tugevdama kogukonda.
Hiiumaa lamba- ja küülikukasvatajate koostööprojektis saavad osaleda 15 peret, kes on huvitatud loomapidamise alustamisest. Sel korral kingitakse peredele kas 10 lihatõugu küülikut (koos vajalike puuridega) või 5 lammast koos elektrikarjuse ning aiaga või 10 lammast ning lisaks uttedele kahe pere kohta 1 jäär. Osalevad pered moodustavad omamoodi võrgustiku, kes üksteisele hüva nõuga toeks ning miks mitte ka talgukorras abiks heinateol vms. Kahe esimese projektiaasta jooksul tuleb vastavalt anda edasi 10 emast küülikupoega ja 10 utte. Projekti raamesl tasutakse ka neile loomadele osutatud vererinaarabi eest.

Viieaastase projekti käigus omandatakse loomapidamiseks ning selle saadustega ümberkäimiseks vajalikud teoreetilised tedmised erinevatel koolitustel ja praktilised oskused.
Kui tunned huvi siis võta ühendust Marko Martiniga 56684042, oma pere lühitutvustuse ja kontaktid võib saata meilitsi kunikunde@hot.ee

esmaspäev, 16. aprill 2007

Pesakastid

Pesakaste võib teha erinevaid ja millest iganes- nagu piltideltki näha (need on enamuses RaM kooli poiste vahvad tööd, all paremas nurgas ka paar traditsioonilist pesakasti lauast ja õõnsast puust tehtuna). Linnud arvatavasti on siiski konservatiivsema maitsega ja seetõttu meisterdasime oma ringis päris traditsioonilise õpetuse järgi kuldnoka ja tihase pesakaste.

Seekord sai ringis meisterdamisest tehtud ka pilte!


Järgmisel korral: MÄRGVILDIME mänguasju ja nõelapatju

  • et tegu on vee ja seebiga siis võib lastele varuriided kaasa võtta :)

teisipäev, 10. aprill 2007

Puzzle tegemine - see on imelihtne!


Umbes seitse aastat tagasi tegime sellise avastuse kui RaM koolis poiste tööõpetuse õpetaja Mari suure titekõhuga sõpradele jõulukingitusteks perepiltidega puzzlesi teha vihtus. Tuleb vaid võtta perepilt või sellest koopia teha, papile, vineerile või puidule liimida, liimiga üle "lakkida" või kiletada ja meelepärasteks tükkideks saagida. Ja kui tahta alusega siis servarant sobiva suurusega alusele liimida. Valmis ongi :)
Kui meil ka juba puzzletegemise hoog sees oli siis mõtlesime, et teha võiks ju ka lihtsalt puidust puzzletoorikuid- tegimegi. Nelja ja enama tükiga ning huvi nende vastu oli üllatavalt suur. Taheti sõpradele kingiks oma käega puzzlesi joonistada ning õpetajad ostsid lausa klassidele kooli kunstitundides peale joonistamiseks- maalimiseks.
Ja edasi juba sai tehtud aina suuremaid põrandapuzzlesi ja temaatiliste pildikeste või fotodega suveniirpuzzlesi... ja tegemist saab muidugi teistelegi õpetatud sest kui tsiteerida "Leiutajateküla Lotte" multika karu, siis " Mesilane, leiutised ju selleks ongi , et kõigi külaelanike elu kergemaks teha!"

Esmaspäevases tunnis saigi nugade teritamise kõrval juba esimene pereringikate puzzle peaaegu valmis ning loodetavasti saame peagi ka meeleolukaid pilte näha sellest ja teistegi puzzletamistest.

Järgmisel korral :


  • lõpetame puzzlesi ja püüame enne ülejärgmise nädala suuremat viltimist veel lindude pesakastid valmis teha. Ja kui veel miski kodus teritamist vajab- nt käärid- võtke aga kaasa!



  • kuna teil kindlasti on/tekib toredaid pilte oma käsitöödest siis võiks tekitada siia kogu pere käsitööringikate pildialbumi. Asja lihtsustamiseks võib pildid saata meile: kunikunde@hot.ee

  • Samal aadressil ootame teie elektonposti aadresse, et ringis osalevad pered saaks teha end selle blogi kaasautoriteks. Kommentaare võiksid aga jätta kõik kes sellele lehele satuvad! Seltsis ikka segasem :)

teisipäev, 3. aprill 2007

Ajurünnakust ja toredast esmakohtumisest

Esmaspäeva õhtul kell seitse nagu välja kuulutatud alustas tegevust Kogu pere käsitööring ja kokku sai meid esimesel korral väga tore seltskond: kuus PERET (ikka nagu kord ja kohus- imikutest isadeni). Alustasime asjalikult- ajurünnakuga ja puha. Panime tahvlile kirja kõik, mis esimesel hetkel pähe kargas, et mida võiks edaspidi meisterdada ja iga pere mõtiskles ka selle üle, mis võiks valmida nende oma pere projektina "Jõulukingiks meie perele". Meisterdasime muidugi ka- traadist nuputamismängu, mida tore eelseisvatel pühadel kinkida või millega sõpraderingis elevust tekitada...
Mäng käib nii- mängujuht küsib kellegi sõrmust laenuks ja paneb selle mängule rõngaks. Mängijad peavad sõrmuse ilma jõudu kasutamata vabastama. Kui see ei õnnestu on mängujuhil õigus sõrmus enesele saada :P


Iga pere oma projekte tutvustame jõuludele lähemal olles, siia panen aga üles suvalises järjekorras need esimesed mõtted, millega edaspidi ühiselt tegeleda võiks :
  • kõikvõimalik viltimine
  • näpunukud
  • kaltsunukud
  • kuldnoka pesakast
  • paadid, viikingilaev
  • klaasitööd, sulatamine, vitraaž
  • cernitist ehted
  • savi, tarbekeraamika
  • topsid (pliiatsitele, varrastele)
  • karbid, kastid
  • punumine, korvid
  • ehted, pärlitööd
  • riiulike maitseainetele
  • mänguasjad
  • kokaraamatu hoidik
  • puzzled
  • puulõige, nikerdamine
  • ronimisredelid, kiiged
  • puust autod
  • nukumööbel, nukumaja
  • lennukimudelid

SEDA NIMEKIRJA VÕITE JULGELT JA PIDEVALT TÄIENDADA!!!

JÄRGMISEL KORRAL KAASA:

  1. KÕIK MIS KODUS TERITAMIST VAJAB
  2. PILT/FOTO (PUZZLE TEGEMISEKS- st see liimitakse ja lõigatakse lahti- kõige kallimat ainueksemplari ei maksa seega valida :))
  3. alati võib kotti pista ka mõne poolelioleva näputöö, mida siis mõnus teiste seltsis jätkata ja millega teisi innustada...

OSALEJAD NENDE ENDI PILGU LÄBI: