teisipäev, 27. november 2007

Jõulumeisterdamine veel enne jõulukuud:


Emmaste kooli kõrval asuvas käsitöömajas saab NELJAPÄEVAL 29.11 algusega kell 17.00 jõulukaunistusi meisterdada Karina juhendamisel. Tegemist on beebiemmede üritusega aga ega isasi ja suuremaid lapsigi koju pea jätma :)

  • pikad pajuoksad 2-4 tk.
  • Männioksad (võivad olla suurelt puult alla kukkunud, kasutame ainult väikeste nö tuttuidega okste tippusid) - palju! Eriti usinad lõikavad kodus 10 cm pikkused männioksajupid valmis
  • Traati või nööri (lillepost saab traati pulgale kerituna, sobib ka nt takunöör või muu tugev ja mitte libe nöör) sidumiseks
  • Kaunistusi: paelu, kujukesi, kellukesi või mis iganes jõulukraami. Ilusad on ka nt käbid, õlest kuusekaunistused jne.
  • Oksakäärid, õigemini ikka need pisikesed, lillekäärid või ka terav väike nuga - okste lõikamiseks.Traaditangid(Traati ja nööri mul pisut leidub, ka kaunistusnänni.

Paberkoti (nagu poes müüdavad kingikotid) jaoks:

  • Pakkepaberit
  • Joonlauda
  • Pakkepaberiga sobivat nööri või paela koti sangadeks
NB! Meil pole meisterdamisetasu, küll aga peab siis igaüks vajamineva kraami kaasa tooma... Ahjaa - pärast on näksimislaud ka ühine.

TERE TULEMAST!

esmaspäev, 26. november 2007

Jõulukuu üritused

Laupäeval 1. detsembril lõigume, lõhume ja liimime Suuremõisa töökojas sulatamiseks KLAASI. Teha saab küünlahoidjaid, aknakaunistusi ja ehteid. Niiet vaadake oma värvilise klaasi varud üle! Eriti teretulnud on punane klaas ning igasugused klaaspärlid- ja kuulid.

15. detsembril ühendame taas jõud Käina käsitööringi juhendajaga ja toimub üks suur jõuluteemaline käsitööpäev. Lähem info siin.
Kaunist jõuluootust!

laupäev, 24. november 2007

Karjapoiss on kuningas ehk kuidas meie mehed pead soojaks said

Ei läinud meil see mütsiviltimise märg mõte peast. Hommikul (~kell 12 kui täpne olla) panime läbi skype end Karinaga "joonele" ja alustasime. Kuigi kodused olud oleks seda võimaldanud, jätsime siiski kangekaelselt elektrilised kodumasinad mängust välja ning otsustasime naturaalsuse kasuks- tooraineks oma lammaste vill, mis ise looriks kraasitud. Nõnda siis oma ihurammu ja seebivee abiga saime suht samaaegselt oma kodunt eemal viibind meestele peakatted valmis. Stopri panime kinni ~kell 14.00

Kuidas see kõik käis, on "teaduse huvides" dokumenteeritud ka: Karina variant ja Meeli variant. Piltide ja nende allkirjade järgi peaks nüüd asi järgitegemiskõlbulik olema :)
Aga kui käsitsi ei julge, siis laske osa tööd pesumasinal teha. Siin minu tänane masinvilditud kübara tegu. Mina vanutasin küll käsitsi aga vanutada saab ka masinaga - täpselt nii nagu heidest kootud eset vanutatakse. (Keera müts pahupidi, traagelda sellele kilekott, keera müts uuesti ümber ja pista padjapüüri sees masinasse. Mida kuumem on vesi ja mida pikem pesemistsükkel seda väiksemaks- tihedamaks müts vanub. Vanutatud mütsilt eemalda traagelniidid, vormi ja kuivata.)

reede, 23. november 2007

Homne viltimine jääb ära :(

Pean kahjutundega teatama, et nii Ave-Marii pojake kui ka pool meie peret on mingid viirused külge haakinud ning homme viltimisest midagi välja ei tule. Püüame siis kõik järgmise nädala klaasitunniks terveks saada. Kui vahepeal isu villaga pusida on, siis sellelt lehelt leiab ehk juhatust: http://www.isetegija.net/phpBB2/viewforum.php?f=60 Üks hea artikkel mütsi käsitsi viltimisest ka siin : http://www.sloleht.ee/index.aspx?id=151165

laupäev, 17. november 2007

Erakorraline kogunemine!

Järgmine kogunemine toimub juba järgmisel laupäeval st. 24. 11 ja teemaks on jõulukinkide jms vajadusest tingitult taas VILTIMINE !
Ka kogunemiskoht ja kellaaeg on ka erandlik! Kutsusime end külla Ave- Marii ja Andrese perele Kassarisse ja lõdistame siis nende soojas pesuruumis kella 13.30 alates :D (Kes kohale ei oska minna, helistage või haakige end teistele sappa).

Minult saab valget ja rohelist villaloori, näpuotsaga muid värve ka. Nuno-huvilistel oma siidrätik, marli vms ning tugevam prügikoti või mullikile kaasa ja kuivviltimiseks (kuni märg e. mütsid- kindad- sussid masinas) piparkoogivorm (kaardi ja kuusekaunistusteks) või karvatraat (päkapikutajatel).
**************************************************

Ülejärgmisel e. korralisel kogunemisel 1. detsembril aga lõigume, lõhume ja liimime Suuremõisa töökojas sulatamiseks KLAASI. Teha saab küünlahoidjaid, aknakaunistusi ja ehteid. Niiet vaadake oma värvilise klaasi varud üle! Eriti teretulnud on punane klaas ning igasugused klaaspärlid ja kuulid.

Geeliseep


Kogunesime seekord Suuremõisa Noorte- ja kultuurikeskuse hubasesse kööki. Ühes laua otsas tee ja küpsised, teises seebigeel, värvi- ja lõhnaained, käsnkõrvitsa vili ja targad raamatud teooria tugevdamiseks. Suvised käsitööseebid ikka ka neile vaatamiseks, kes seebikeetmise maha magasid.

Soojenduseks jagasime kudumismustreid ja ciabattajahu, lugesime ja lappasime materjale ja otsustasime mikorolaineahjus geeli sulatamise kasuks.
Sulanud geeliga läks juba kiireks toimetamiseks- see ju hangub päris ruttu. Pole aega midagi enam mõtelda, et mis värvi ja lõhnaga seepi teha. Täitsa hasart kohe. Peoga veel puuviljatee tükikesi ka sekka , luffaviilud topsipõhja ja geel vormidesse (meil olid Ave-Marii mõnusad spetsiaal-vormid, minu vana muffinivorm ja kodujuustutopsid)
Sebimist ja kilkamist oli üksjagu.
Siis panime seebid jahedasse tahenema.Seni kui seebid ja tulevate tundide plaanid tahenesid, sai ka jupp köit valmis keerutatud (sest ikka imelik oli kodust ilma vokita välja minna... seekord siis köievokk):Ja sellised siis seekord meie seebid tulid- pilt ei anna muidugi üldse edasi seda läbipaistvuse ja valguse mängu, eri kihtide triipe ega lõpmata mõnusat jõhvika ja apelsiinilõhna.... karta on, et kes esimesena Mustika keskusese lähedusse jõuab, saab geelitellimused kaasa :)

pühapäev, 4. november 2007

Lumine laupäev kuumas keldris

Esimene lumi tuli maha ja toimus ka esimene sellesügisene pereringikate kogunemine. Plaanisime mõnusasti raamatukogus kaminatule paistel värtnaid vuristada aga seal juba maadleva seltskonna tõttu "välja tuli nagu alati.." :D ehk siis inertsist kõik vanad olijad ja informeeritumad uued tulijad kogunesid kõik ikka töökotta ja kuni radikad oma tööd tegid (et ikka vill veniks), lasime meie kuumal pirukal ja teel hea maitsta. Samal ajal asjalike nägudega tulevikuplaane pidades.
Tasa ja targu jõudsime ka päeva teemani- kes soovis, treis kedervarre algusest lõpuni ise valmis, aga sai ka Marko valmistatud toorikutest meelepärase pulga+ ketta komplekteerida. Naised aga nagu ikka. Lobisesid näputööd tehes. Ja kasulikku infot ja edumeelseid ideesi koorus selle käigus palju. Palju rohkem kui efekt-lõnga kedervartele :)))

Järgmisel korral (laupäeval 17.11) algusega 11.00 teeme Noortekeskuse II korrusel (sissepääs "Lossihoovi" tagant) geeliseepe. Kes pealinna minemas vahepeal siis Mustika keskuse Hobikeskusest saab enesele geeli-materjali varuda. Vormiks võib mõne väiksema topsi kaasa haarata.

reede, 2. november 2007

Pisike poiss tantsib laia kübara all

Mina liigun sel aastal villa teemal mööda nö ajaloolis-loogilist rada.
Alustasime aprillis 2 lamba koju toomisega, suve lõpul oli neid siin juba 10 ning siis sai vanade raudadega pügamises kätt harjutatud. Vihmane suvi ja tallede esimene vill... Päris musta värvi villaga meil ainult üks lammas. Selline väike kogus kaob villavabriku suurte kraaside vahele ning lõngaks saab seda teha seal ainult suurema kogusena- olgu siis mitme pügamise jagu kogudes või muu villaga segades. Tundus hirmus kahju seda ilusat musta halliks seguks lasta. Nii see koju jäigi, algul selle mõttega, et ju ma siis kasutan seda viltimisel. Eks viltimine oli ka ajalooliselt enne ketramist.
Ja siis ühel septembrikuu päeval oli minu e-postkastis Triinu kiri, kes oli saanud Saaremaal pillilaagris Gilleke Kopamehe käe all ketramist õppides sellise energilaengu, et tahtis seda kohe jagada. Ühel päeval istusimegi Triinuga meie köögis aurava tee ja küpseva karaski juures ja ketrasime. Järgmise loogilise sammuna oli siis juba kedervarte meisterdamine- sest lapsedki tahtsid nüüd enesele omi.
Esimestest lõngaproovidest sai väike randmesoojendaja, siis julgesin juba mütsi ja vesti peale mõelda...
Kedervarrega tegutsemine tegi minu jaoks ka voki tööpõhimõtte selgemaks ning andis tõuke oma voki panipaigast välja tõstmiseks. Aidakirstust leitud vanad heiderullid sobisid “kuiva tenni” jaoks ideaalselt ning kui pisut kindlust käes siis asusin villa kallale. Kui kedervarre puhul kraasimine pole oluline siis vokiga ketramisel on eelnevast kraasimiset ikka suur abi. Ja kaasaegseid rullkraase julgen küll soojalt soovitada! (Kuigi ega lihastreening käsikraasidegagi mööda külgi alla jookse :))
Tänaseks on mul see musta lamba kasukas, millest kogu minu ketramise-saaga alguse sai, kenasti kraasitud ja Markoga kahepeale vestitäis lõngaks kedratud. Eesmärk on saavutatud ja minu süda rahul. Mitte, et ma mingi asjatundja või osavnäpp nüüd oleks- kaugel sellest! Õpin kuni elan ja kuni on, kellelt õppida.

Ajaloolased kirjutavad, et meie taludesse jõudis vokk alles 18. sajandil, enne seda tehtigi villast lõnga kedervarrega. Ja vanimad ajaloolised kedervarre leiud on Eesti aladel 3000-2000 e Kr, see teeb siis kedervarre uhkeks vanuseks vähemalt 4000 aastat. Eks üle maailma naised ketrasid ja need säilinud kedervarred on päris sarnased. Meil märgitakse veel, et 20 saj alguses kedrati näiteks Saaremaal nõnda veel takku, aga villa ketramist enam ei mäletata. Päris naljakas, et nüüd käiakse seda USA-s ja Inglismaal uuesti õppimas ja äratatakse seda unustatud kommet meil taas ellu. Eesti Rahva Muuseumis on siiski alles vanu näidiseid ja nende järgi on tehtud siis päris meie oma kedervarred. Tore et kedervars ka lauludes ja mõistatustes on veel alles.
Kedervarrel on voki ees mõned eelised:
Ei ole tarvidust villa eraldi pesta ega noppida ega kraasida. Eriti vihamase suve järel pügatud villa. Eks vanasti oldigi targemad ja pesti lambaid, mitte villa.
Kedervarrega saab kedrata kasvõi mere ääres päikese käes. Triin, kes mind kedervarrega tutuvustas unistas kui mõnus on talvel käia sokkidega, kuhu on juba sisse kedratud päike ja tuul ja suvised tegemised.
Seega - pistan kedervarre kotti ja ketran kus tahan. Näiteks kui Triin tuli Hiiumaale praamiga ja tegi seal tallevillast lõnga oli kohe ümber Itaalia turistide grupp, kes ei suutnud ära imestada, mis imeasja ta seal teeb.
Vokk aga nõuab ka kodus ruumi- ja kui on juba vokk siis on ka viipsik ja keripuud jne jne.Kedervarrega on lihtne ja lapsedki saavad hakkama.

Novembrit kutsuti ennemuiste ka mardikuuks. Mardisanditamiselgi oli kedervarrel oma koht, nimelt kandis mardi-ema kedervart heidetuustiga vööl ja sellele oli lausa eraldi osa kombestikus:
Kui sandid end tuppa laulnud, vilja- ja karjaõnne visanud ning pererahva pakutud toidust maitsnud, lastega tembud teinud siis astub mardi-ema istme peale püsti, hakkab kedervarrega lõnga ketrama ja laulab:"Küll ma kehran, küll ma püian, küll ma kehran kõige pääva,koidu aeal koelõnga,lõune aeal lõimelõnga,õhta jo kiarin kiarispuile,kapsu pialta kangaspuile, südaöösse süstik käässa,lõng saab kangaksa korraga,pailu lapsi, laiad silmad,hunt soab kuube, karu kasuka,ise ma poolest palja'assa,ihu hiilab tükatie". Seepeale antakse mardiemale tükk kangast või lina ja seejärel mardid tänavad ja lahkuvad.
Kes sanditama minna plaanib, sel paras aeg harjutada :) (Mardi-ema laulus on aga vihje käsitööajaloorajal edasi astumiseks- sukavardad on üpris moodsad vidinad- kedervarrelt läks lõng või takk edasi hoopis telgedele- olid need siis lihtsad raamid, püstteljed või juba hilisemal ajal kasutusel olnud kangasteljed...)